سفر نوروزی ٩٧ فرصتی برای رشد فردی خودمان!

این یادداشت در تاریخ ۳ اسفند ۱۳۹۶ در روزنامه شرق به چاپ رسیده است.

http://www.sharghdaily.ir/News/162847/%D8%B3%D9%81%D8%B1%20%D9%86%D9%88%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C%2097%20%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA%DB%8C%20%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C%20%D8%B1%D8%B4%D8%AF%20%D9%81%D8%B1%D8%AF%DB%8C%20%D8%AE%D9%88%D8%AF%D9%85%D8%A7%D9%86!

معمولا وقتی به یک سفر ایده‌آل فکر می‌کنیم، یکی از مقاصد مشهور توریستی دنیا را به‌خاطر می‌آوریم که باید به یک هتل پنج‌ستاره برویم و هر چقدر خواستیم در آنجا خرج کنیم. از رستوران‌های گران‌قیمت گرفته تا انواع تفریحات لوکس و منحصربه‌فرد! یا مثلا سفر با یک کشتی کروز غول‌پیکر! یا اگر به اینها فکر نکنیم، سفر به یکی، دو جایی که معمولا تعطیلات را در آنجا می‌گذرانیم، به ذهن‌مان خطور می‌کند. یکی همیشه شمال می‌رود، یکی مشهد، یکی کیش و تعدادی هم به شهر یا محل آباواجدادی‌شان! آنچه در همه اینها مشترک است، آن است که انتظاری که از سفر و تعطیلات داریم، جایی است که در آرامش و استراحت کامل باشیم!

اما اخیرا دانشمندی به نام «تاد کَشدان»، ادعای جالبی کرده است. می‌گوید سفر باید فرصتی باشد که ما را از محدوده معمول راحتی‌مان خارج کند! هرکسی یک محدوده راحتی دارد که اگر فراتر از آن رود، معمولا عصبانی، ناراحت یا منزجر می‌شود. مثلا برخی اگر هتل پنج‌ستاره نروند، ناراحت می‌شوند. برخی اگر جایی بروند که آن منطقه را نشناسند منزجر می‌شوند. برخی اگر زمان غذاخوردن یا استراحت‌شان از زمان معمولش تغییر کند، عصبانی می‌شوند. او ادعا می‌کند که برخلاف تصور عمومی، نتیجه چنین شرایطی رشد و توسعه فردی است. می‌گوید چنین شرایطی حداقل سه فایده دارد. یک اینکه ما را از منظر احساسی چابک‌تر می‌کند!
هر چقدر فضاهای جدیدتری را ببینیم و هر چقدر بیشتر با فرهنگ‌ها و نحوه زندگی افراد بیشتری آشنا شویم، چابکی احساسی‌مان بیشتر می‌شود. یعنی تحمل‌مان در شرایط گوناگون بیشتر شده، انتظاراتمان از زندگی واقعی‌تر می‌شود و درنهایت توانایی ما برای مدیریت شرایط عدم قطعیت بالاتر می‌رود. دو اینکه دیگران را بهتر درک می‌کنیم. آقای «کَشدان» نقل می‌کند که برای تعطیلات به سریلانکا رفته بودم. از محلی عبور می‌کردم که یک مجسمه بودا از عاج فیل وجود داشت و دورش را محفظه‌ای شیشه‌ای فراگرفته بود و دور آن نیز چراغ‌های نئون چشمک می‌زد. برای من جذاب نبود اما به نظر می‌رسید محلی‌ها خیلی به چنین چیزی علاقه‌مند هستند. به‌علاوه افسرانی با مسلسل قدم به قدم نگهبانی می‌دادند که نگرانم می‌کرد. اما همین که کمی آنجا بودم، متوجه شدم افسران مسلسل‌به‌دست با من خوش‌وبش می‌کنند و لبخند می‌زنند و تنها دارند وظیفه‌شان را انجام می‌دهند! یا برای ورزش به باشگاه ورزشی رفته بودم و در حال ورزش داشتم تلویزیون‌هایی که از سقف آویزان بود را نگاه می‌کردم. داشتند یک مسابقه کبدی را نشان می‌دادند که ابتدا نفهمیدم این چه ورزشی است. همان جا با خود فکر می‌کردم که چقدر دنیای ورزش نیز گسترده و متنوع است. سفر به فضاهای جدید و غیرمعمول به ما کمک می‌کند تا دیگران را بهتر درک کنیم و سه اینکه خلاقیت‌مان افزایش می‌یابد! محققان سنگاپوری دریافته‌اند هرچقدر افراد با فرهنگ‌های بیشتری آشنا می‌شوند، دوستانی از کشورهای مختلف پیدا می‌کنند، زبان‌های مختلف یاد می‌گیرند، غذاها و موزیک‌های مناطق مختلف را تجربه می‌کنند و قابلیت حل مسئله غیرمتعارف‌شان بالاتر می‌رود! یعنی می‌توانند راه‌های تازه‌تر و غیرمعمول‌تری برای حل مسائل پیدا کنند!
حال که به تعطیلات نوروز ٩٧ نزدیک می‌شویم، معمولا فرصتی برای سفر دست می‌دهد و فرصتی برای رشد و توسعه فردی‌مان! تعطیلات فرصتی است که کار نکنیم، اما به این معنا نیست که روی خود نیز کار نکنیم! پس تلاش کنیم در فرصت تعطیلات نوروز امسال، حداقل اولین گزینه‌ای که به ذهن‌مان می‌رسد سفر به همان جای همیشگی نباشد! سفر به شهرها و کشورهایی که مقاصد مشهور توریستی شده‌اند و معمولا همه به آنها فکر می‌کنند، نباشد. معمولا چنین محل‌هایی (مقاصد مشهور توریستی) از بافت اصلی و سنتی خود خارج شده‌اند و شاید یافتن نحوه زندگی، فرهنگ و سنت اصلی‌شان کار ساده‌ای نباشد. شاید بعد از نوروز امسال، ما هم از نظر احساسی چابک‌تر، از نظر درک افراد تواناتر و در حل مسائل فردی و شغلی‌مان خلاق‌تر شویم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *